METODY PRACY
Nasza praca dydaktyczno– wychowawcza oparta jest na tradycyjnych oraz innowacyjnych metodach pracy. Zapewniają naszym wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych. Działania prowadzone w naszym przedszkolu są uporządkowane i zgodne nową podstawą programową.
Codzienna praktykę pedagogiczną wzbogacamy o nowatorskie toki metodyczne:
Pedagogikę Zabawy KLANZA
Metoda KLANZY oparta na różnego rodzaju zabawach i grach, m.in. celem integracji grupy rówieśniczej. Gry i zabawy zapewniają dobrowolność uczestnictwa, wykluczają rywalizację, pozwalają na możliwość komunikowania się przez ruch, słowo, sztuki plastyczne i inne środki wyrazu. Pomagają one dzieciom przezwyciężyć ich lęki i obawy oraz ułatwiają swobodną komunikację. Tańce dają możliwość uwolnienia się od wewnętrznych napięć i obaw. Kanalizują nagromadzone w dzieciach emocje poprzez aktywność ruchową. Odczuwane podczas zabawy przeżycie zadowolenia i radości pozwala dzieciom na budowanie poczucia własnej wartości i zwiększa poczucie przynależności do grupy.
Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz
W roku 2022 uzyskaliśmy certyfikat Tu bawimy się i uczymy Metodą Dobrego Startu Marty Bogdanowicz, o który mogą ubiegać się przedszkola ogólnodostępne, integracyjne, specjalne oraz oddziały przedszkolne oraz klasy pierwsze w szkołach. W związku z tym prowadzimy zajęcia Metodą Dobrego Startu regularnie we wszystich grupach istniejących w przedszkolu, róznymi programami, które dobiera prowadzący nauczyciel.
Metoda Dobrego Startu (MDS) Marty Bogdanowicz należy do metod wspomagania rozwoju psychomotorycznego, edukacji i terapii, angażujących uczenie się wielozmysłowe: wzrokowo – słuchowo – dotykowo – kinestetyczno – ruchowe oraz funkcje językowe i wykonawcze. Jej celem jest kształtowanie mowy, przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania, uczenie rysowania, poznawanie liter i cyfr. Przygotowywana jest wersja MDS służąca uczeniu się języka angielskiego.
Metoda aktywizuje więc rozwój funkcji uczestniczących w procesie czytania i pisania oraz współdziałanie między nimi czyli integrację percepcyjno – motoryczną. Prezentowane tu podejście metodyczne: uczenia się polisensorycznego, w działaniu i w zabawie sprzyja rozwojowi każdego dziecka. Wielką korzyść odnoszą dzieci w wieku przedszkolnym o opóźnionym rozwoju mowy, mający wadą słuchu, o niższej sprawności intelektualnej, a zwłaszcza dzieci „ryzyka dysleksji” oraz uczniowie z dysleksją w okresie nauczania wczesnoszkolnego.
Program zajęć obejmuje: ćwiczenia orientacyjno – porządkowe, orientacji w schemacie ciała oraz przestrzeni, ćwiczenia językowe, a następnie ruchowe, ruchowo – słuchowe (rytmiczne) i ruchowo – słuchowo – wzrokowe. Podczas tych ostatnich dzieci śpiewając piosenkę lub recytując wierszyk/rymowankę rysują figury geometryczne lub piszą litery i cyfry.(M. Bogdanowicz)
Edukacja Przez Ruch wg D. Dziamskiej
jest to system form i metod kształcenia oraz terapii, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch organizmu. Człowiek rusza się, a więc przez ruch uaktywnia swoje zmysły, dzięki którym poznaje otaczający go świat. Wśród zalet tej metody należy podkreślić, że zwiększa ogólną koordynację ruchową, co wpływa na integrację układu sensorycznego. Ponadto ruch naprzemienny usprawnia pracę obu półkul mózgowych, zapewniając możliwość lepszego odbierania i interpretowania bodźców budujących wiedzę. A rytm towarzyszący ćwiczeniom ułatwia wykonywanie czynności.
Edukacja matematyczna E. Gruszczyk–Kolczyńskiej
Ułatwia rozwój możliwości umysłowych i uzdolnień do uczenia się matematyki. Celem tej metody jest wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci, zwłaszcza w zakresie kształtowania pojęć matematycznych, ćwiczenie odporności emocjonalnej dziecka oraz budowanie pozytywnego obrazu samego siebie. Metoda E. Gruszczyk - Kolczyńskiej sprzyja również stymulowaniu uzdolnień matematycznych u dzieci, dobrze przygotowuje do nauki matematyki w szkole. Okres przedszkolny to czas otwierania się dziecięcych oczu na świat, czas poznawania i doświadczania. To także okres wielkich możliwości, które wymagają odpowiedniej stymulacji i bodźców potrzebnych do kształtowania czynności umysłowych.
WIATRAK MATEMATYCZNY jest innowacyjną pomocą dydaktyczną, stworzoną przez Izabelę Żukowską i Urszulę Dąbrowską, doświadczone nauczycielki i animatorki.
Wiatrak doskonale sprawdza się jako pomoc dydaktyczna, stosowana przez nauczycieli
edukacji wczesnoszkolnej. Uczy matematyki poprzez zabawę, wspierając wychowanie umysłowe dzieci.
Podczas zabaw matematycznych z wykorzystaniem Wiatraka uczymy orientacji w schemacie własnego ciała
i przestrzeni, rytmów, kodowania, konstruowania gier.
Kształtujemy umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, mierzenia.
Wprowadzamy w świat pojęć geometrycznych.
Ćwiczymy również koordynację, równowagę oraz sprawność manualną uczestników.
Łączymy bodźce wzrokowe, dotykowe i ruch.
Wielobarwny Wiatrak dostarcza wrażeń na kilku poziomach:
pobudza wyobraźnię,
buduje emocje,
wyzwala energię.
Uczy współpracy i działania w grupie.
Jest metodą wyrażania własnej ekspresji i odreagowania napięć, a przede wszystkim świetną zabawą.
Sprawia, że matematyka jest prosta!